مانند هباء

باسم الله النور

خداوند متعال در آیه 23 سوره مبارکه فرقان می فرماید:

وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَّنثُورًا
و ما به سراغ اعمالى که انجام داده‏اند مى‏رویم، و همه را همچون ذرّات غبار پراکنده در هوا قرار مى‏دهیم!

«عمل» عبارت از هر فعلى است که از جاندارى با قصد انجام شود و اخص از «فعل» است، چون فعل به کارهایى هم که از حیوانات بدون قصد سر مى زند اطلاق مى شود، و حتى گاهى در جمادات نیز اطلاق مى شود، ولى کلمه «عمل» کمتر در اینگونه موارد اطلاق مى گردد. راغب در مفردات درباره کلمه «هباء» مى گوید: به معناى خاک بسیار نرم و غبارى است که در هوا پراکنده مى شود، و جز در هنگام تابش نور خورشید از پنجره دیده نمى شود، و کلمه «نثر» به معناى پاشیدن است.
این آیه نظیر آیه 18 سوره ابراهیم است که مى فرماید: مثل الذین کفروا بربهم اعمالهم کرماد اشتدت به الریح فى یوم عاصف: اعمال کسانى که به پروردگارشان کافر شدند همچون خاکسترى است در برابر تندباد در یک روز طوفانى!
معناى آیه این است که ما به یک یک اعمالى که کرده اند مى پردازیم سپس آن را طورى از هم مى پاشیم که چون غبار نابود شود، و دیگر از آن بهره مند نشوند.
مرحوم علامه طباطبایی در المیزان می فرمایند: «این طرز سخن بر اساس تمثیل است. مى خواهد قهر الهى را بر جمیع اعمال کفار که به منظور سعادت حیات انجام داده اند برساند و بفهماند که چگونه مى تواند آنها را باطل سازد، به طورى که اثرى در سعادت زندگى ابدى ایشان نداشته باشد. خداى تعالى را تشبیه به سلطان قاهرى مى کند که وقتى بر دشمن غلبه مى کند تار و پود زندگى اش را به باد مى دهد، اثاث خانه و زندگى اش را مى سوزاند، به طورى که اثرى از آن باقى نماند.»
اصولا از نظر منطق اسلام، اعمال صالح آفاتى دارد که باید دقیقا مراقب آن بود: گاه از آغاز ویران و فاسد است همچون عملى که براى ریا انجام مى گیرد و گاه انسان در حین عمل گرفتار غرور و عجب و خودبینى مى شود و ارزش عملش به خاطر آن از بین مى رود. گاهی هم بعد از عمل به خاطر انجام کارهاى مخالف و منافى اثرش محو و نابود مى گردد، مانند انفاقى که پشت سر آن منت باشد، و یا اعمال صالحى که پشت سر آن کفر و ارتداد صورت گیرد.
روایتی از کتاب الدرالمنثور است که رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمود: در روز قیامت مردمى را مى آورند که با آنان حسناتى است مانند کوههاى تهامه. تا مى رسند خداى تعالى اعمالشان را چون غبار پراکنده مى کند و خودشان را به آتش مى اندازد. پرسیده اند: یا رسول اللّه پدر و مادرم فدایت، براى ما این قوم را معرفى کن، فرمود: قومى هستند که نماز مى خوانند و روزه مى گیرند و مقدارى از سنت شب را نیز اتیان مى کنند ولیکن وقتى به چیزى از حرام بر مى خورند به سویش مى پرند، خداى تعالى هم اعمالشان را هیچ و پوچ مى کند.
در حدیث دیگری از امام باقر علیه السلام آمده است: روز قیامت خداوند گروهى را مبعوث مى کند در حالى که نورى در مقابل آنان همچون لباسهاى سفید و درخشنده است  (این نور همان اعمال آنها است) سپس به آن اعمال فرمان مى دهد همگى ذرات پراکنده غبار شوید (و به دنبال آن همه محو مى گردند) سپس فرمود:

إنَّهم کانوا یَصومون و یُصلون ولکن کانوا إذا عُرض لَهم شَىءٌ منَ الحرامِ أخَذوه و إذا ذُکر لَهم شىءٌ من فَضل أمیرالمؤمنینَ أنکَروه!
آنها نماز و روزه را بجا مى آوردند ولى هنگامى که حرامى به آنها عرضه مى شد آن را مى چسبیدند و موقعى که از فضائل امیر مؤمنان على علیه السلام براى آنها بیان مى گشت انکار مى کردند!

/ 6 نظر / 23 بازدید
فرزند ملت

سلام وبلاگ معنوي و خوبي داري اميد وارم به ما هم سري بزنيد و البته مطالب ما هم براي شما مفيد باشه موفق باشي

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

در حدیث دیگری از امام باقر علیه السلام آمده است: روز قیامت خداوند گروهى را مبعوث مى کند در حالى که نورى در مقابل آنان همچون لباسهاى سفید و درخشنده است (این نور همان اعمال آنها است) سپس به آن اعمال فرمان مى دهد همگى ذرات پراکنده غبار شوید (و به دنبال آن همه محو مى گردند) سپس فرمود: إنَّهم کانوا یَصومون و یُصلون ولکن کانوا إذا عُرض لَهم شَىءٌ منَ الحرامِ أخَذوه و إذا ذُکر لَهم شىءٌ من فَضل أمیرالمؤمنینَ أنکَروه! آنها نماز و روزه را بجا مى آوردند ولى هنگامى که حرامى به آنها عرضه مى شد آن را مى چسبیدند و موقعى که از فضائل امیر مؤمنان على علیه السلام براى آنها بیان مى گشت انکار مى کردند!

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

اي مردم! ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به سوي شما رو كرده است. ماهي كه نزد خدا، بهترين ماههاست و روزهايش بهترين روزها و شبهايش بهترين شبها و ساعتهايش بهترين ساعتهاست. ماهي كه در آن شما را به مهماني خدا دعوت كرده اند و شما در آن از اهل كرامت خدا شده ايد. نفسهاي شما در آن ثواب تسبيح و ذكر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت. اعمال شما در آن پذيرفته است و دعاهاي شما مستجاب، پس، از پروردگار خويش با نيت هاي راستين و دلهاي پاك، بخواهيد كه توفيق روزه اين ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنايت فرمايد. پس شقي و بدبخت، آن كسي است كه در اين ماه بزرگ، از آمرزش خدا بي بهره شود. در اين ماه باگرسنگي و تشنگي خود، گرسنگي و تشنگي روز قيامت را بياد آوريد. به فقيران و درماندگان كمك وياری كنيد. به پيران و كهنسالان احترام و به كودكانتان ملاطفت و مهرباني نموده و با خويشاوندان رفت و آمد داشته باشيد. [گل][گل]

بنده عاصی

سلام ایام ماه مبارک به شما مبارک باشه یک شب دیگه مونده تا شب قدر نمیدونم بعد از این شب قدر باز هم مقدر هست زنده باشیم یا نه و یا اصلا بعد از این باز هم در راه هستیم یا نه اما مولای ما در راه است ولی تنها التماس دعای زیاد

حق جويان

از دوستاني كه رد زمينه محتوا و سنديت قرآن مطالعاتي دارند دعوت ميشود با درج نظرات خود در آدرس زير ما و ديگران را در رسيدن به حقيقت ياري نمايند http://1ioc.com/fa/?p=605

ن

سلام ممنون میشم کمکم کنید کنندلینک دانلود سه کتاب آسمانی جدید( در زیر توضیحات) بزبان فارسی و معدود بزبان های دیگر و حتی زبان هایی که کسی ندیده... دو برابر قرآن سوره دارد(228سوره) و دقیقا دو برابر قرآن آیه دارد https://myaccount.dropsend.com/storage/download?file_ids[]=3942635