مؤمنین و منافقین

باسم الله النور

در سوره مبارکه توبه در دو بخش نزدیک به هم، خداوند متعال اوصافی از منافقین و در مقابل از مؤمنین بیان می فرماید که مقایسه این دو دسته آیات جالب به نظر می رسد.

سوره توبه آیات 8-67 و 2-71
الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُم مِّن بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمُنکَرِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَیَقْبِضُونَ أَیْدِیَهُمْ نَسُواْ اللّهَ فَنَسِیَهُمْ إِنَّ الْمُنَافِقِینَ هُمُ الْفَاسِقُونَ «67» وَعَدَ الله الْمُنَافِقِینَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْکُفَّارَ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِینَ فِیهَا هِیَ حَسْبُهُمْ وَلَعَنَهُمُ اللّهُ وَلَهُمْ عَذَابٌ مُّقِیمٌ«68»

مردان منافق و زنان منافق، همه از یک گروهند! آنها امر به منکر، و نهى از معروف مى‏کنند؛ و دستهایشان را (از انفاق و بخشش) مى‏بندند؛ خدا را فراموش کردند، و خدا (نیز) آنها را فراموش کرد به یقین، منافقان همان فاسقانند! «67» خداوند به مردان و زنان منافق و کفّار، وعده آتش دوزخ داده؛ جاودانه در آن خواهند ماند -همان براى آنها کافى است! و خدا آنها را از رحمت خود دور ساخته و عذاب همیشگى براى آنهاست! «68»

... وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَیُطِیعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ «71» وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَمَسَاکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَکْبَرُ ذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ «72»

...مردان و زنان باایمان، ولىّ  یکدیگرند؛ امر به معروف، و نهى از منکر مى‏کنند؛ نماز را برپا مى‏دارند؛ و زکات را مى‏پردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت مى‏کنند؛ بزودى خدا آنان را مورد رحمت خویش قرارمى‏دهد؛ خداوند توانا و حکیم است!«71» خداوند به مردان و زنان باایمان، باغهایى از بهشت وعده داده که نهرها از زیر درختانش جارى است؛ جاودانه در آن خواهند ماند؛ و مسکن‏هاى پاکیزه‏اى در بهشتهاى جاودان (نصیب آنها ساخته)؛ و رضاى خدا، (از همه اینها) برتر است؛ و پیروزى بزرگ، همین است!«71»

مفسرین گفته اند که این دو آیه جمله مستأنفه هستند که حال عموم منافقین را متعرض شده و اوصاف عمومى و جامع ایشان را به عنوان معرفى برمی شمارند و کیفرى را که خداوند در عاقبت امرشان به ایشان مى دهد نام برده آن گاه متعرض حال عموم مؤمنین شده ایشان را هم به صفات جامعى که دارند معرفى نموده و مطالبى که مایه تنبیه و بیدارى ایشان است ذکر مى کند(ترجمه تفسیر المیزان جلد 9).

در ابتدا برای منافقین می فرماید: «الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُم مِّن بَعْضٍ» و در مقابل «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ». مردان و زنان با ایمان اولیاى یکدیگرند، تا منافقین بدانند نقطه مقابل ایشان مؤمنین هستند که مردان و زنانشان با همه کثرت و پراکندگى افرادشان همه در حکم یک تن واحدند، و به همین جهت بعضى از ایشان امور بعضى دیگر را عهده دار مى شوند. تعبیر «بعض من بعض» در مقابل «بعضهم أولیاء بعض» نیز قابل تأمل است.
منافقین امر به منکر و نهی از معروف می کنند «یَأْمُرُونَ بِالْمُنکَرِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ» و مؤمنین امر به معروف و نهی از منکر «یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ».
منافقین بخل می ورزند «یقْبِضُونَ أَیْدِیَهُمْ» و در مقابل مؤمنین نماز می خوانند و گشاده دستند«یقیمون الصلاة و یؤتون الزکاة».
نمود این اعمال منافقین آن می شود که آنان خدا را فراموش می کنند و خدا آنان را «نسُواْ اللّهَ فَنَسِیَهُمْ» و بر خلاف آنان مؤمنین از خدا و رسولش اطاعت می کنند «یُطِیعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ» و لذا «سیرحمهم الله».
و معلوم می شود که منافقین همان فاسقان هستند «إِنَّ الْمُنَافِقِینَ هُمُ الْفَاسِقُونَ» و مؤمنین مشمولین رحمت الهی «أُوْلَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِیزٌ حَکِیم».
نتیجتن وعده خداوند به منافقین آتش جهنم و دوری از رحمت او و برای مؤمنین بهشت جاودان و رضوان اوست.

 

پ.ن. در قرآن رسم الخط عثمان طه این دو دسته آیه در دو طرف صفحه در مقابل هم قرار گرفته اند (صفحه 197 و 198).

/ 4 نظر / 24 بازدید
بنده عاصی

ما همان نسل جوانيم که ثابت کرديم در ره عشق جگر دار تر از صد مرديم هر زمان شور خــمـيــنــي به سر افتد ما را دور سر ســـيــّـــد علي خامنـــــــــه اي مي گردد دل تو دلمون نيست نائب المهدي رو ببينيم خوشا روزي كه بوي دلبر آيد . اي كاش روزي هم برسه كه خبري از يوسف زهرا بشه ياعلي التماس دعا

بنده عاصی

سلام ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم در ره عشق جگر دار تر از صد مردیم هر زمان شور خــمـیــنــی به سر افتد ما را دور سر ســـیــّـــد علی خامنـــــــــه ای می گردیم سر و جان و تن فدای دلبر خراسانی این هفته نائب المهدی عج امام و مقتدا و مرجعمون قدم بر سر ما میزارن جای همه ی دوستان خالی چه خوش روزیه اون روزیکه خبری از یوسف زهرا بیارن و آماده بشیم برای استقبال از حضرتشون

سبزعلویان

فقط جهت اطلاع!!!دکتر خنده دار نیست؟ سلام دكتر این روز ها کم پیدا شده ای؟ به خاطر سفر حضرت آقا به قم بود؟ آن که ماه خداست و باید تیتر اول باشد اما تیتر دوم حداقل باید تو باشی! خبری است؟ چه میکنی؟ رفتی تیتر دوازدهم چیکار؟...این مطلب را بخوانید.

سبزعلویان

" امام خامنه ای ، امام علی (ع) نیست ؛ امام سید علی است " ؛ چون علی(ع) مرکز حکومتش شهرکوفه(عراق) بود اما آقای ما مرکز حکومتش کل ایران است، یعنی شهر ندارد هر کجای ایران که برود آنقدر فدائی دارد که شاید اگر علی(ع) هم بود ایران را مرکز حکومتش می کرد ....ادامه مطلب را بخوانید.